Rammer
Hospice har 12 enestuer. Stuen er udstyret med elektrisk seng, sengebord, telefon, TV, hvilestol samt et lille bord. De fleste stuer har et stort vindue med udsigt til parken. Der er separat toilet og håndvask ved alle stuer. Patienten er velkommen til at sætte eget præg på sin stue med billeder og mindre møbler. Med en enestue er der gode muligheder for samvær med sine nærmeste, og der er ingen fast besøgstid. Der er mulighed for at pårørende kan overnatte, enten på stuen eller et andet sted i huset. Den fælles dagligstue og spisestue kan bruges af patienter og pårørende til spisning, en kop kaffe eller andet samvær. Her er plads til voksne, børn og unge, der gerne vil se TV, video, lege eller arbejde på computer. Dagligstuen danner rammen om forskellige arrangementer, f.eks. af musisk karakter, samt om gudstjeneste hver søndag middag. Fællesrummene er store nok til at en seng kan køres ind, så også de sengeliggende patienter kan deltage i det, der foregår her.
Hospice rummer forskellige andre faciliteter, som kan medvirke til at gøre opholdet bedst muligt for både patient og pårørende.
Et gæstekøkken, der frit må benyttes af patienter og pårørende. Et specielt indrettet vaskerum, hvor personalet tilbyder tøjvask for patienterne. Et velindrettet karbadeværelse, hvor patienten kan nyde lindrende, duftende og afslappende bade med blomster og lys og med musik efter eget valg.
Et smukt stillerum, enkelt indrettet, lyst og med smukke mosaikvinduer ud mod haven, hvilket, når solen skinner igennem dem, giver et helt specielt lys. Dette er et rum til eftertænksomhed, stille samtale, bøn eller en mulighed for at være alene med sine tanker. Der er levende lys og et dejligt musikanlæg i rummet. Haven og tagterrassen giver patienter og pårørende muligheden for at nyde luften, duftene, lydene og lyset hvad enten man er gående, i kørestol eller sengeliggende.
En stor sal på 3. sal giver mulighed for større sammenkomster i forskellige anledninger
|